Formátování čísel

Určitě znáš tu situaci, kdy se ti do ruky dostane soubor, kde jsou čísla různě naformátovaná, excelovská tabulka je nepřehledná, každé číslo je jiné a vypadá to asi nějak jako na úvodním obrázku tohoto článku.

V Excelu je možná až příliš mnoho možností, jak čísla naformátovat (a na různých místech). V tomto článku najdeš přehled mých oblíbených formátů.

Klávesová zkratka

Mou nejoblíbenější možností pro naformátování čísla je klávesová zkratka. Označ tabulku s čísly a na klávesnici stiskni Ctrl + Shift + vykřičník a je hotovo.

Poznámka: zobrazení je ve formátu čísla s dvěma desetinnými místy a se zobrazenou nulou.

Karta domů

Na kartě domů najdeme v části „Číslo“ několik rychlých možností, jak čísla naformátovat. Výsledek jednotlivých voleb je na obrázku níže. Mojí nejoblíbenější možností jsou 000.

Pravé tlačítko myši

Zde najdeš nepřeberné množství možností, jak naformátovat čísla. Doporučuji si vše proklikat a prozkoumat.

Datum

Excelovský letopočet začíná číslem 1 a to je 1. 1. 1900. Dnes je 5. 11. 2021, což je pro Excel číslo 44505. Doporučuji zadávat datum do buněk opravdu jako datum, je to pak praktické pro výpočty například doby do splatnosti, věku a podobně. Dá se to samozřejmě obejít tak, že před datum napíšeš mezeru a tím z buňky uděláš buňku ve formátu textu, ale pak nemůžeš s datem dále počítat.

Měna

Pokud si přeješ zobrazovat čísla v buňkách se symbolem měny, pak použij tuto možnost. V případě, že do buňky napíšeš číslo, za něj mezeru a za něj symbol měny tzv. „natvrdo“, nebude možné s číslem dále počítat, neboť ho Excel bude chápat jako text.

Text

Doporučuji používat zejména v případech zadávání telefonních čísel, slovenských PSČ či rodných čísel. Pokud totiž do buňky napíšeš například 01234, tak Excel toto číslo automaticky po odentrování napíše jako 1234. Pokud ale nastavíš formát textový, nula ti nezmizí.

Vlastní

Pokud si nevybereš z přednastavených možností, ve formátu Vlastní si můžeš nastavit vlastní formát. Toto je poměrně obsáhlé téma, lze totiž nastavit například i barvu číslice (modrá, zelená, červená) – to se hodí, pokud nechceš používat podmíněné formátování. Nebo třeba název dne, pak jen zadáš do pole „dddd“. Na obrázku níže vidíš různé možnosti pro zobrazení data.

Toto jsou pouze základní informace k formátování čísel. Jak jsem zmínila, možností je opravdu mnoho. Proto ber tento článek jako úvod do této problematiky.

2 názory na “Formátování čísel”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *